Бања Лука предњачи у скоро свим параметрима
Бања Лука има највећи број становника, највећу плату, проценат запослених лица, највећи обим спољнотрговинске размјене, највише регистрованих возила, највећи број долазака и ноћења туриста. Једино Требиње има већи промет индустријских производа
Пише: Маја Јеличић
У Републици Српској постоје 64 јединице локалне самоуправе, од чега је 11 градова. То су Бања Лука, Бијељина, Градишка, Дервента, Добој, Зворник, Источно Сарајево, Лакташи, Приједор, Прњавор и Требиње.
Анализирали смо их кроз различите показатеље, од области становништва, тржишта рада, спољнотрговинске размјене, индустрије, туризма. Готово по свим наведеним парамтерима, Бања Лука је на првом мјесту. Једино нема највећи промет индустријских производа, будући да је рекордер по том параметру Требиње.
Општи подаци
Посматрајући податке о броју становника у 11 градова Републике Српске, примјећујемо да највише становника живи у Бањој Луци, а најмање у Дервенти. Уколико упоредимо број становника са 2019. годином, само у Бањој Луци, Требињу и Источном Сарајеву се повећао број становника, док се у осталим градовима смањио број становника, у односу на период од прије четири године. У три града (Бања Лука, Бијељина и Приједор) живи трећина становника Републике Српске (32,7%).
Просјечна густина насељености за Републику Српску у 2023. години износи 45 становника по 1 km2 . Просјечна густина насељености за посматраних 11 градова је 85 становника по 1 km2. Највећа густина насељености је у Бањој Луци и Бијењини, док је најмања у Требињу и Источном Сарајеву.
Просјечна старост становништа за Републику Српску износи 43,9 година. Од посматраних градова, највећа просјечна старост становништва је у Приједору, док је најмања просјечна старост становништва у Бањој Луци.
Тржиште рада
Највећи проценат запослених лица, у односу на укупан број запослених лица у Републици Српској, налази се у Бањој Луци (27%), а најмањи број у Прњавору (3%). Највећи релативни раст запослености у односу на 2019. годину забиљежен је у Лакташима (17%), а најмањи у Дервенти (2%). Највећи удио лица која траже запослење, у односу на укупан број незапослених лица, налазило се у Бијељини (9%), а најмањи у Дервенти (1%). Уколико упоредимо број незапослених лица и број запослених лица, најлошији рацио имао је Зворник, а најповољнији Бања Лука. Уколико упоредимо 2023. годину, са периодом од прије четири године, број лица која траже запослење, посматрајући релативно, највише се смањио у Градишци (-61%), а најмање се смањио у Требињу (-5%).
Четири града биљеже већу просјечну плату од просјечне плате за Републику Српску. Највећа просјечна плата исплаћена је у Бањој Луци, док је најмања просјечна плата исплаћена у Лакташима. У поређењу са 2019. годином, плате су највише порасле у Бањој Луци, а најмање у Требињу.
Највећи број корисника права на пензију има Бања Лука, а најмањи Дервента. С друге стране, највише пензионера у односу на број запослених има Приједор (98%), а најмање имају Лакташи (46%). У Источном Сарајеву и Бањој Луци је исплаћена највећа просјечна пензија, док је најнижа пензија исплаћена у Прњавору. Само три града су исплатила већу просјечну пензију од просјечне пензије за Републику Српску.
Индекси потрошачких цијена
Цијене се прате у шест градова Републике Српске. Посматрајући те градове, видимо да су цијене у 2023. години, у поређењу са цијенама из децембра 2022. године, највише порасле у Источном Сарајеву (4,1%), а најмање у Приједору (2,8%).
Извоз, увоз, пословни субјекти и предузетници
Посматрајући извоз/увоз, највећи обим спољнотрговинске размјене остварује Бања Лука. Она је уједно највећи и увозник и извозник. У 2023. години Бања Лука је остварила 10% укупног извоза Републике Српске и 44% укупног увоза. С друге стране, најмање извози Добој, а најмање увози Требиње. У поређењу са 2019. годином, Требиње је остварило највећи раст извоза (133%), док је најмањи раст извоза остварио Зворник (17%). Највећи раст увоза забиљежио је Приједор (98%), а најмањи раст увоза биљежи Требиње, које је забиљежило пад увоза од 8%. Гледајући покривеност увоза извозом, највећу покривеност има Требиње (359%), док најмању остварује Бања Лука (23%). Највећи број извозника има Бања Лука (561), а најмањи број извозника има Источно Сарајево (30). Број извозника, у апсолутном износу, у односу на 2019. годину највише се повећао у Бањој Луци (48), а у Зворнику се смањио за 8.
Највећи број пословних субјеката има Бања Лука, која има 29% пословних субјеката, а најмањи Дервента. Највећи број предузетника исто има Бања Лука, 34% од укупног броја предузетника у Републици Српској, а најмањи Требиње. Уколико упоредимо број пословних субјеката у 2023. години са бројем у 2019. години, највеће релативно повећање имало је Требиње (25%), а број предузетника се највише повећао у Бањој Луци (33%).
Вриједност продаје индустријских производа
Уколико погледамо вриједност продаје индустријских производа, укључијући продају на домаћем и страном тржишту, највећи промет индустријских производа у 2023. години остварили су Требиње и Бања Лука. Једанаест градова Републике Српске остварило је 69% укупног промета индустријских производа Републике Српске.
Број регисторваних возила
Највише регистрованих возила налази се на територији Бање Луке (19%). Најмање регистрованих возила има Дервента (2,6%). Поредећи број укупно регистрованих возила у 2023. години, са бројем регистрованих возила у 2019. години, скоро сви градови биљеже већи релативни раст регистрованих возила од просјека за Републику Српску (9%). Највећи релативни раст регистрованих возила имали су Лакташи (17%). Број први пут регистрованих возила у Републици Српској у 2023. години већи је за 2,0% у односу на 2019. годину.
Туризам
Највећи број долазака туриста имају Бања Лука и Требиње који биљеже 44% долазака туриста, а посматраних једанаест градова биљежи 80% укупног броја долазака туриста. Већина градова има више долазака страних него домаћих туриста. Највећи релативни раст броја долазака туриста у односу на 2019. годину имају Требиње и Зворник (око 50%). Највећи број ноћења исто биљеже Бања Лука и Требиње. Преко 30% ноћења забиљежено је у Бањој Луци и Требињу. У поређењу са 2019. годином, шест градова је забиљежило пад ноћења туриста.
Остварене инвестиције у стална средства
Убједљиво највише остварених инвестиција у стална средства у 2023. години имали су Бања Лука и Требиње, који су уједно имали и највећи раст инвестиција у стална средства, поредећи са 2019. годином, посматрано у апсолутном износу. Посматрајући релативно, највећи релативни раст инвестиција у стална средства остварили су Требиње и Лакташи, док је у Зворнику, Источном Сарајеву и Градишци остварен пад инвестиција у односу на период од прије четири године.
|